W sobotę 24 czerwca 2023r. miała miejsce uroczystość wprowadzenia nowych postaci do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.
Panteon Górnośląski to instytucja kultury opowiadająca historię ostatnich 100 lat Górnego Śląska poprzez przybliżenie sylwetek wybitnych mieszkańców tej Ziemi. Są wśród nich powstańcy śląscy, ofiary totalitaryzmów, ludzie Kościoła i wybitni przedstawiciele nauki, kultury i sportu. To właśnie wyjątkowe osoby są największą wartością Górnego Śląska. W gronie osób wprowadzonych ostatnio do Panteonu jest ks. Władysław Robota, proboszcz gierałtowickiej parafii w latach 1902 – 1939. Przykładem swej pobożności i troski o zbawienie parafian kształtował ich ducha religijnego, moralnego i narodowego. Całe życie ks. Władysława Roboty było służbą Bogu i Ojczyźnie. Swoim niezwykłym życiem i męczeńską śmiercią zapisał się na kartach historii śląskiego duchowieństwa. Materialnym dziełem Jego życia jest piękny, neobarokowy kościół konsekrowany w 1934r. Świątynia pw. Matki Bożej Szkaplerznej, w której elementy biblijne splotły się z historią Polski, a zarazem z historią Śląska, służy nam do dziś. Cieszymy się, że ks. Władysław Robota znalazł się w tak szacownym gronie.
Warto odwiedzić Panteon Górnośląski, który jest zlokalizowany w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla. Oferta jest bardzo bogata, zadowoli zarówno osoby dorosłe jak i zorganizowane grupy uczniów, dla których przygotowano szeroką paletę zajęć edukacyjnych. Zwiedzając Panteon można windą wjechać na tarasy widokowe na dachu Archikatedry Chrystusa Króla, skąd rozpościera się widok na panoramę Katowic i okolicy.
Może w wakacyjnym czasie nasze drogi poprowadzą nas do Panteonu Górnośląskiego? Warto!!!