Godziny pracy Kancelarii Parafialnej
Chrzest i roczek
Chrzest jest udzielany:
- w każdą II niedzielę miesiąca (wyjątkowo w III – zob. terminy podane niżej)
podczas uroczystej Mszy o godz. 16:00 – odprawianej w intencji dzieci chrzczonych, rocznych oraz ich rodziców i chrzestnych - w szczególnych przypadkach poza Mszą św – po wcześniejszym uzgodnieniu z ks. proboszczem
Do zgłoszenia potrzebne są:
- akt urodzenia dziecka (z USC)
- dane rodziców i chrzestnych (wiek, dokładny adres, data i miejsce ślubu kościelnego – jeśli miał miejsce)
- jeśli chrzestni są spoza parafii – zaświadczenia, że mogą pełnić tę funkcję
Dziecko powinno być zgłoszone do chrztu najpóźniej do wtorku poprzedzającego niedzielę, kiedy ma miejsce Msza chrzcielna.
Wymogi stawiane chrzestnym:
- ukończone 16 lat
- przyjęte sakramenty wtajemniczenia (chrzest, Komunia, bierzmowanie)
- katolik praktykujący i żyjący zgodnie z wiarą (stąd niemożność pełnienia tej funkcji np. przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych)
Katecheza chrzcielna
Rodzice i chrzestni zobowiązani są do uczestniczenia w katechezie chrzcielnej. U nas nauka ta odbywa się w sobotę przed chrztem św. o godz. 19:00.
Rocznica chrztu („roczki”)
Zgodnie z lokalną tradycją można uroczyście obchodzić 1. rocznicę chrztu. Msza w intencji rocznych dzieci i chrzczonych odprawiana jest w każdą II niedzielę miesiąca.
Chrzest dorosłych
W przypadku dorosłych, którzy chcieliby przyjąć chrzest, przeprowadzane jest odpowiednie przygotowanie (katechumenat) po indywidualnym uzgodnieniu z duszpasterzem.
TERMINY CHRZTÓW I ROCZKÓW
Msze św. z udzielaniem sakramentu chrztu św. i błogosławieństwem rocznych dzieci
Niedziela, godz. 16.00:
Sakrament Małżeństwa
Od października 2019 r. została uruchomiona platforma cyfrowa zapisów internetowych dla narzeczonych: http://narzeczenikatowicka.pl/. Ma ona na celu ułatwić narzeczonym sprawne odnajdywanie dogodnych miejsc i terminów nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradni życia rodzinnego. Prosimy, by narzeczeni zgłaszali się w kancelarii parafialnej rok, najmniej pół roku przed planowanym terminem ślubu. Dziękujemy.
- Protokół Przedmałżeński spisuje się sześć miesięcy przed planowaną datą zawarcia Sakramentu małżeństwa. Wcześniej należy uzgodnić z proboszczem termin ślubu (w październiku zapisujemy terminy na cały następny rok).
- Na spisanie protokołu należy umówić się wcześniej telefonicznie (zasadniczo nie spisujemy protokołów w godzinach kancelaryjnych)
- Do spisania Protokołu Przedmałżeńskiego wymagane są następujące dokumenty:
- Świadectwo Chrztu – jeżeli narzeczony(a) nie jest ochrzczony w tutejszej parafii;
- Świadectwo ukończenia nauki religii z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej;
- Zaświadczenie z nauk przedślubnych i Poradni Życia Rodzinnego;
- Dowód osobisty;
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, jeżeli zawarte zostało już małżeństwo cywilne
- W przypadku ślubu konkordatowego 3 formularze z Urzędu Stanu Cywilnego
- Nauki przedślubne odbywają się w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie (Nowy Kościół); zasadniczo raz w miesiącu: piątek i sobota – godz. 17:00; niedziela – godz. 13:30 – terminy na stronie parafii MB Częstochowskiej.
Pogrzeb
O każdej porze dnia można przyjść zgłosić pogrzeb. W celu pochowania zwłok należy dostarczyć Kartę Zgonu – „część przeznaczona dla administracji cmentarza”.
Inne formalności – jak złożenie ofiary za miejsce grobowe i pogrzeb – prosimy załatwiać w godzinach urzędowania kancelarii.