Będę jak św. Monika
1. Będę kochać Boga i bliźnich
2. Będę się modlić za rodzinę
3. Będę się modlić za wątpiących i niewierzących
4. Będę się modlić o nawrócenie grzeszników
Św. Monika urodziła się w 332 r. w Tagaście w Numidii obecnie Suk Arhas w Algierii. Pochodziła z rzymskiej rodziny chrześcijańskiej, wyszła za mąż za poganina. Urodziła trójkę dzieci. Jej najstarszy syn to św. Augustyn. Św. Monika cierpliwością i modlitwą doprowadziła do nawrócenia męża, który przed śmiercią przyjął chrzest. Dorastający syn Augustyn zaczął sprawiać jej kłopoty, wybierając hedonistyczny styl życia. Monika żarliwie i niestrudzenie modliła się za niego, błagając Boga o jego nawrócenie. Obawiając się o los syna wyjechała za nim do Kartaginy, Rzymu i Mediolanu. W Mediolanie Augustyn poznał św. Ambrożego i pod wpływem jego nauk przyjął chrzest. W 387 r. drodze powrotnej do rodzinnej Tagasty, w Ostii św. Monika zachorowała na febrę i zmarła. Jej ciało zostało złożone w Ostii w kościele św. Aurei. W 1162 r. augustianie zabrali je do Francji, umieścili w Arrouaise pod Arras. W 1430 r. zostało przeniesione do Rzymu i umieszczono w kościele św. Tryfona, który przemianowano na kościół św. Augustyna.
Św. Augustyn wspominał: „Matka powiedziała mi – z największym spokojem, z taką pogodą, jaką daje zupełna ufność – iż wierzy, że zanim odejdzie z tego świata, ujrzy mnie wierzącym katolikiem. Tyle do mnie rzekła. Do Ciebie zaś, który zdrojem jesteś miłosierdzia, jeszcze goręcej się modliła, płacząc, prosiła, abyś jak najrychlej wspomógł mnie i rozświetlił moje ciemności Twoim światłem”
Św. Monika pokazała jak wielka jest siła matczynej miłości.
Św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych, które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw. Do niej odprawia się modlitwy w intencji ratowania duszy dziecka, męża. Uważana jest za szczególną orędowniczkę w przypadku tych matek, które modlą się o nawrócenie swych dzieci, o zejście z niewłaściwej drogi.
Źródła:
www.opoka.org.pl – Święta Monika, Krzysztof Rafał Prokop
www.wiara.pl – Matka św. Monika, ks. Tomasz Jaklewicz
Święci na każdy dzień Ks. W. Zaleski. Wydawnictwo Salezjańskie Warszawa 1998
Ilustracja – www.wiara.pl
Opracowała: Katarzyna Puc