Bedę jak św. Antoni Padewski
- Będę żyć Ewangelią
- Nie będę obojętny na los innych
- Postaram się wspierać akcje pomocy potrzebującym
- Postaram się wspierać organizacje poszukujące zaginionych ludzi
Św. Antoni Padewski był jednym z pierwszych świętych franciszkańskich. Urodził się w 1195 roku w Lizbonie, w zamożnej mieszczańskiej rodzinie Marcina de Bulhoes i Teresy Taveira. Na chrzcie św. otrzymał imię Ferdynand. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych Św. Augustyna, gdzie odbywał studia przygotowujące go do kapłaństwa. Po dwóch latach przeniósł się do klasztoru w Coimbrze gdzie studiował pisma Ojców Kościoła i nauki przyrodnicze. W roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1220 roku był świadkiem sprowadzenia do Coimbry ciał pięciu franciszkańskich misjonarzy, którzy ponieśli męczeńską śmierć w Maroko. Wtedy zapragnął zostać misjonarzem i wstąpił do zakonu franciszkanów – Zakon Braci Mniejszych gdzie przyjął imię Antoni. W tym samym roku został wysłany na misje do Maroko ale choroba zmusiła go do powrotu. W 1221 roku wziął udział w kapitule generalnej franciszkanów w Asyżu, tam też poznał św. Franciszka. Św. Antoni dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, nawoływał do pokuty i poprawy życia. Głosił Słowo Boże we Włoszech i Francji. W 1228 roku papież Grzegorz IX poprosił św. Antoniego o wygłoszenie kazania dla pielgrzymów przybywających do Rzymu. Pracował nie tylko jako kaznodzieja ale również jako profesor teologii, którą wykładał swoim współbraciom. W 1230 roku św. Antoni przybył do Padwy, stan zdrowia uniemożliwiał mu podróże apostolskie więc ograniczył się tylko do głoszenia kazań. W 1231 podjął się wygłoszenia kazań wielkopostnych – codziennie od 6 lutego do 23 kwietnia – w ten sposób stał się historycznie pierwszym kaznodzieją, który przygotowywał wiernych do Świąt Wielkanocnych przez głoszenie kazań i słuchanie spowiedzi. Zmarł 13 czerwca 1231 roku w Arcelli koło Padwy. W 1232 w katedrze w Spoleto papież Grzegorz IX kanonizował Antoniego.
Św. Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, miast Lizbony i Padwy, wielu parafii i kościołów na całym świecie, franciszkanów, antoninek, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, ubogich, podróżnych.
„A zatem proszę was, niechaj zamilkną słowa, a odezwą się czyny. U nas tym czasem pełno słów, ale czynów prawdziwe pustkowie (…) Mowa zaś jest skuteczna wówczas, kiedy przemawiają czyny.” – fragment kazania św. Antoniego ( Liturgia Godzin, t. III, s.1237-1238)
Źródła:
www.opoka.org.pl – ks. Stanisław Hołodok Święty Antoni z Padwy
Święci na każdy dzień Ks. W. Zaleski. Wydawnictwo Salezjańskie Warszawa 1998
Ilustracja – Francisco de Zurbarán, Apparition of the Child Jesus to Saint Anthony of Padua (w zbiorach São Paulo Museum of Art.) – www.pl.wikipedia.org
opracowała: Katarzyna Puc