Istnieje możliwość przekazania 1% na prace towarzyszące remontowi kościoła
Dziękujemy za ubiegłoroczny dar, który wyniósł ponad 8000 zł.
Osoby, które chcą przekazać w tym roku 1 % muszą to zaznaczyć w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci/renciści) muszą złożyć oświadczenie PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP można złożyć po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania. Druk PIT – OP (dostępny pod chórem i na stronie int. parafii) można przesłać go indywidualnie do US lub złożyć w kancelarii w godzinach urzędowania (lub wrzucić do skrzynki pocztowej przy farze) do końca maja 2020 r. (prześlemy wszystkie razem).Dane te same: Stowarzyszenie Katolickiej Wspólnoty „Emmanuel” KRS 0000003534 – w rubryce: informacje uzupełniające – wpisujemy: GIERAŁTOWICE).
PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).
Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP
Możesz przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie OPP za pomocą PIT-OP, jeśli:
jesteś emerytem lub rencistą, dostałeś od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na
formularzu PIT-40A za 2019 r., nie uzyskałeś w 2019 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w
zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.
Dlaczego warto złożyć oświadczenie PIT-OP
W poprzednich latach, jeśli dostałeś od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciałeś przekazać 1% podatku, musiałeś wypełnić całe zeznanie podatkowe. Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Oszczędzisz czas i zmniejszysz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji PIT-40A od organu rentowego czy błędów rachunkowych. W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej OPP, której chcesz przekazać 1% swojego podatku. I tyle — resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy.
Więcej czasu na przekazanie 1% podatku Przepisy wprowadzone w Tarczy antykryzysowej przewidują rozwiązania dotyczące przekazywania 1% OPP.
W tym roku możemy przekazać 1% podatku składając zeznanie roczne lub PIT-OP do 1 czerwca (31 maja to niedziela), a w przypadku korekty do 30 czerwca.
Zeznanie lub PIT-OP można złożyć przez e-PIT, ale również papierowo lub przez e-Deklaracje.
Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku.
Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest to dotyczące przekazywania organizacji pożytku publicznego 1% podatku PIT. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca (31 maja to niedziela dlatego termin przesuwa się na poniedziałek 1 czerwca) oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.
Osoby, które chcą przekazać 1 % muszą to zaznaczyć w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci/renciści) muszą złożyć oświadczenie PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.
Przekazanie 1% poza usługą Twój e-PIT
Jeśli podatnik nie może założyć Profilu Zaufanego i nie może się zalogować do usługi Twój e-PIT przy pomocy danych uwierzytelniających, może złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje podpisując dokument kwotą przychodu z zeznania za rok 2018 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).
Przypominamy
Przekazanie 1% podatku dla OPP, jest możliwe tylko o ile podatnik wskaże OPP w swoim PIT albo gdy emeryt/rencista złoży oświadczenie PIT-OP.
Wypełnienie PIT-OP polega jedynie na wpisaniu KRS organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1% podatku (nie trzeba go samemu wyliczać).
Wysyłka PIT-OP nie oznacza, że emeryci/renciści rozliczają podatek samodzielnie – nadal robi to ZUS.
Na stronie podatki.gov.pl znajduje się szczegółowa instrukcja jak przekazać 1% w usłudze Twój e-PIT oraz najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi – Q&A.
Link do strony:
https://www.gov.pl/web/gov/przekaz-1-podatku-jako-emeryt-lub-rencista
https://www.gov.pl/web/kas/wiecej-czasu-na-przekazanie-1-proc-podatku