Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Centrum Formacji
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowymi i sprawdzonymi projektami, organizowanymi przez Centrum Formacji na wiosnę tego roku! Wiele projektów odbywa się w wersji online – niezależnie od miejsca zamieszkania, można uczestniczyć w rozwijających zajęciach, pełnych solidnej dawki wiedzy i stwarzających okazję do dyskusji! Zapisując się na zajęcia online otrzymuje się dostęp do nagrań, dzięki czemu nawet w razie nieobecności można we własnym zakresie nadrobić materiał.
Czytamy w Kościele – Sobory cz. 3 (Sobór Watykański I i Sobór Watykański II)
Z perspektywy historii Kościoła, dogmatów i nauczania Kościoła, sobory to najważniejsze wydarzenia historyczne w czasie których nie tylko zajmowano się kwestiami dyscyplinarnymi, ale często rozstrzygano niezwykle istotne kwestie doktrynalne. Czytamy w Kościele to spotkania, w czasie których chcemy się zapoznać z tym, co tak dokładnie zostało na soborach omówione i rozstrzygnięte.
Prowadzący: dr Magdalena Jóźwik, 8 spotkań online we wtorkowe wieczory (według planu).
Jak czytać mistyków?
Mistyczne teksty fascynują, ale często pozostają trudne do zrozumienia. W tym kursie odkryjemy kluczowe idee antropologii mistycznej i prześledzimy rozwój duchowości od starożytnych reguł monastycznych po nowożytne świadectwa. Warunek uczestnictwa: ukończony wcześniej kurs w Centrum Formacji, studia teologiczne, podyplomowe z teologii lub jakiekolwiek wykształcenie/przygotowanie teologiczne.
Prowadzący: ks. dr Grzegorz Strzelczyk, 8 spotkań stacjonarnych w Katowicach w środowe wieczory (+ transmisja online i nagrywanie materiału).
Kościół i objawienia Maryjne
Co oznaczają objawienia Maryjne i jaka jest ich rola w Kościele? W trakcie kursu prześledzimy ich historię – od starożytności po współczesność – oraz przyjrzymy się teologicznym podstawom pobożności maryjnej. Omówimy różnicę między objawieniem publicznym a prywatnym.
Prowadzący: dr Karolina Dobies, mgr lic. kan. Jacek Górski, 8 spotkań online w czwartkowe wieczory (według planu).
Studium katechistów
Studium przeznaczone jest dla osób, które chcą towarzyszyć katechumenom przygotowującym się do przyjęcia sakramentu chrztu, oraz rodzicom dzieci mających przyjąć chrzest. Zajęcia złożone są z konferencji, warsztatów i czasu dzielenia, mających na celu przygotowanie ich uczestników do prowadzenia spotkań wyposażając ich nie tylko w wiedzę ale i praktykę.
Prowadzący: s. Ewa Godzińska CHR, ks. Krzysztof Nawrot, dr Magdalena Jóźwik, Joanna Krupa, 6 spotkań stacjonarnych w Katowicach (3 w semestrze wiosennym, 3 w semestrze jesiennym + rekolekcje).