Ładowanie akumulatorów
Comments : Off
Rozpoczęły się wakacje. Czas odpoczynku, czas wyjazdów. Niektórzy mówią, że to też czas ładowania akumulatorów. Chciałbym opowiedzieć o kilku inicjatywach, które wpisują się w ten czas. Znamy je już z ogłoszeń parafialnych oraz ze strony parafialnej. Tutaj przedstawiam je trochę z innej perspektywy i zachęcam do zastanowienia się i być może do skorzystania z którejś z tych inicjatyw. Chodzi o dwie piesze pielgrzymki w sierpniu: do Częstochowy i na Górę św. Anny oraz o rekolekcje parafialne, które odbędą się na początku września.
Pielgrzymka Rybnicka
Przejść ponad 100 km pieszo dla wielu wydaje się czymś nieosiągalnym. Moim zdaniem jeśli zdrowie pozwala i założymy dobre buty to nie jest to aż takie trudne. Cała trasa jest podzielona na cztery etapy/dni. Pielgrzymka wyrusza w środę rano po mszy św., aby dotrzeć na Jasną Górę w sobotę po południu. W każdym dniu marsz jest podzielony na trzy 2-2,5 godzinne odcinki z krótszą i dłuższą przerwą na odpoczynek w miejscach postojowych. Noclegi są zorganizowane w domach parafialnych, szkołach lub u osób prywatnych. Duży bagaż przewożony jest na miejsca noclegowe, tak więc na trasie niesiemy tylko mały plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami. W czasie marszu jest czas na rozmowę, wspólny śpiew a wieczorem nawet na gry i zabawy. W czasie długiej przerwy działa kuchnia polowa oferująca dania obiadowe, w tym tzw. zupę pielgrzyma:). Na krótszych postojach również dostępne są punkty gastronomiczne. Nie trzeba martwić się o posiłki podczas pielgrzymowania.
Przykładowy plan dnia (drugi dzień)
6:00 Wymarsz wszystkich grup z Gliwic
8:30 Przerwa w Czekanowie
9:00 Konferencja w kościele w Czekanowie
9:30 Wymarsz pozostałych grup z Czekanowa wg przyjścia
11:30 Przerwa w Górnikach
13:00 Prezentacja grup
14:00 MSZA ŚWIĘTA w Górnikach w intencji dobrodziejów i przyjaciół pielgrzymki
15:15 Wymarsz grup z Górnik
20:00 Nabożeństwa powołaniowe w kościołach
Jeśli dla kogoś cztery dni to zbyt dużo, to na początek może spróbować przejść jeden dzień albo jeden odcinek. Pielgrzymka rybnicka pomimo dużej liczby uczestników oraz grup jest świetnie zorganizowana logistycznie. Na całej trasie, w czasie marszu jak i na postojach działa także wsparcie medyczne. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło wypracować plan, który dobrze się sprawdza. Co roku wprowadzane są kolejne usprawnienia i udogodnienia dla pielgrzymów. Np. od kilku lat w czasie długiego postoju dostępne są lody rzemieślnicze.
Pielgrzymka na Górę św. Anny
Góra św. Anny jest położona bliżej niż Częstochowa, dlatego piesza pielgrzymka trwa tylko dwa dni (środa i czwartek). Od kilku lat na nocleg po pierwszym dniu organizowany jest powrót do domów. W czwartek rano trzeba wrócić na miejsce zakończenia pierwszego etapu, aby kontynuować pielgrzymkę. Drugi nocleg jest już na Górze św. Anny, w domu pielgrzyma. Ta pielgrzymka jest dużo mniejsza niż rybnicka ale też ma swój urok. Od piątku na Górze św. Anny rozpoczynają się obchody kalwaryjskie, związane z odpustem Wniebowzięcia NMP. Można też wziąć udział w samych obchodach od piątku do niedzieli. Każdego dnia podąża się ścieżkami kalwarii, rozważając Drogę Krzyżową oraz Dróżki NMP.
Rekolekcje w Kokoszycach
Rekolekcje stacjonarne chociaż nazywane „zamknięte’” wcale zamkniętymi nie są. Dzień na rekolekcjach jest podzielony na części, gdzie jest czas na wspólne modlitwy i konferencje w kaplicy, wspólne posiłki oraz czas wolny, który można spędzić w domu jak i poza nim. Kokoszce oferują dom rekolekcyjny w murach dawnego pałacu, otoczonego pięknym parkiem, gdzie można spacerować w wolnym czasie i wsłuchiwać się w śpiew ptaków.
Przykładowy rozkład dnia z rekolekcji szafarskich:
7:45 Jutrznia i konferencja
8:30 Śniadanie
10:00 Konferencja
11:45 Msza święta
12:45 Obiad
15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
15:15 Podwieczorek
17:15 Różaniec
18:00 Kolacja
20:00 Adoracja i Apel Maryjny (okazja do spowiedzi)