ZOBOWIĄZANIA KANDYDATA DO BIERZMOWANIA:
1. Uczestnictwa w niedzielnej Mszy Św.
2. Uczestnictwa w comiesięcznej spowiedzi (pół godziny przed Mszą św. młodzieżową lub pół godziny przed każdą inną Mszą św., w soboty od 17.00).
3. Uczestnictwa we Mszy Świętej młodzieżowej w III lub IV piątki miesiąca o godz. 19:00 i spotkaniach co miesiąc z Animatorem
4. Znajomości Katechizmu Kościoła Katolickiego, znajomości obrzędu Sakramentu Bierzmowania, obowiązków i czynności kandydata do Sakramentu Bierzmowania.
5. Prawdziwie chrześcijańskiej postawy
– osoby ochrzczone poza naszą parafią przekazują katechecie dokument chrztu św. – bez tego nie można dopuścić kandydata do bierzmowania!!!
– osoby mieszkające poza naszą parafią przynoszą zgodę ks. proboszcza
Bierzmowanie w roku szkolnym 2022/23
W tym roku duszpasterskim do sakramentu bierzmowania mogą przystąpić uczniowie klas VIII SP, którzy podjęli decyzję wstąpienia do grona kandydatów i zaakceptowali obowiązki i zasady zawarte w deklaracji. Podpisane przez kandydata i rodziców deklaracje oddają oni osobiście w kancelarii lub w zakrystii ks. proboszczowi do 2 października (wzory deklaracji do odebrania w ww. miejscach i do pobrania poniżej). Dotyczy to również starszej młodzieży i osób dorosłych, które chcą przystąpić do tego sakramentu.
PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA
Obowiązki i zasady
Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta – nieuczestniczenie w niej jest grzechem ciężkim!, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielania tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
-
Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie (potrzebna opinia katechety).
-
Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy nie tylko parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
-
Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów i w Mszach św. młodzieżowych (zasadniczo w trzecie lub czwarte piątki miesiąca). Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w ciągu 7 następujących po spotkaniu dni. Usprawiedliwienie podpisuje kandydat i rodzic/opiekun i dostarcza księdzu. Wzór formularza usprawiedliwienia znajduje się poniżej. Nieusprawiedliwione nieobecności mogą spowodować przełożenie przygotowania na kolejny rok.
-
Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
-
Spotkania dla kandydatów odbywać się będą przeciętnie raz w miesiącu w salce na probostwie lub domu parafialnym. Podczas spotkań kandydat otrzymuje materiały do osobistej pracy. Osoby nieobecne zobowiązane są pobrać swoje materiały w najbliższym możliwym czasie z kancelarii parafialnej (w godzinach urzędowania).
-
Kandydat powinien wykazać się znajomością katechizmu, pacierza oraz wiedzą na temat bierzmowania. Osoby ochrzczone poza naszą parafią dostarczą księdzu do końca października świadectwo chrztu św.
-
W ramach samodyscypliny, by ożywić temperaturę wiary i dać sobie szansę doświadczenia spotkania z Bogiem kandydaci zbierają podpisy wg otrzymanej karteczki.
-
Dobro duchowe kandydata jest najważniejszą zasadą w przygotowaniu.